Δράση συνδιδασκαλίας στην Α’ Λυκείου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης Διδασκαλία και Μάθηση η ψυχολόγος του σχολείου μας κ. Ανδρικοπούλου συνεργάστηκε με την φιλόλογο κ. Λογοθέτη και υλοποίησαν συνδιδασκαλία στην Α Λυκείου. Στο μάθημα των Νέων Ελληνικών στην ενότητα «Ταξίδια» πραγματοποιήθηκε ένα εργαστήριο ομαδικής εκφραστικής γραφής που στόχο είχε να οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν καλύτερα τον εαυτό τους, να εκφραστούν ελεύθερα, να μοιραστούν τις σκέψεις τους, να γίνουν καλύτεροι ακροατές και ομιλητές, να αναπτύξουν τον προφορικό και γραπτό λόγο και να καλλιεργήσουν την εμπιστοσύνη μεταξύ τους.Πιο αναλυτικά, οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε μια ιδεοθύελλα απαντώντας στο ερώτημα «Τί είναι ευτυχία; Τι νιώθω όταν είμαι ευτυχισμένος;». Εξέφρασαν αυθόρμητα τις σκέψεις τους, τις κατέγραψαν στον πίνακα και εν συνεχεία ο καθένας χωριστά συγκέντρωσε σε μία σελίδα χαρτιού, με λέξεις και ζωγραφιές, τις σκέψεις που επιθυμούσε. Έτσι, δημιουργήθηκε ένα έντυπο βιβλίο από εμάς για εμάς!