Συνδιδασκαλία με το Γυμνάσιο Χιλιομοδίου

Η συνδιδασκαλία, ούσα συνεπιβάτης της συμπερίληψης, στο ταξίδι που ονομάζεται «Εκπαίδευση», αποτελεί έναν δημιουργικό τρόπο μάθησης των μαθητών μας. Αφορμώμενοι από αυτό, στις 17/04/2024 ολοκληρώθηκε με επιτυχία η συνδιδασκαλία του σχολείου μας με το Γυμνάσιο Χιλιομοδίου. Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης του Άξονα 1 «Καλές πρακτικές διδασκαλίας και μάθησης στο πλαίσιο της συνεκπαίδευσης» και του μαθήματος των «Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας» η τάξη Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας, με υπεύθυνη της συγκεκριμένης δράσης την κα Συμεών Αγγελική και συνοδευόμενη από την κα Καραβέντζα Ευαγγελία, συμμετείχε σε ένα μάθημα συνεκπαίδευσης με την κα Σκούρτη Ευαγγελία και την τάξη της Γ’ Γυμνασίου. Θέμα της συνδιδασκαλίας ήταν το αυτοβιογραφικό κείμενο του Ν. Καζαντζάκη «Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά» και πρωταγωνιστές οι μαθητές μας, οι οποίοι μετά την παράδοση του μαθήματος, στην οποία συμμετείχαν και μας βοήθησαν με τα σχόλιά τους, χωρίστηκαν σε υποομάδες (Φιλόλογοι, Φιλόσοφοι, Καλλιτέχνες, Μουσικοί) και εργαζόμενοι συνεργατικά έφεραν εις πέρας τα αντίστοιχα φύλλα εργασίας της κάθε ομάδας. Στο τέλος, χορέψαμε τον δημοφιλή ελληνικό χορό «Συρτάκι», ο οποίος χορογραφήθηκε για την ομώνυμη κινηματογραφική ταινία «Ζορμπάς ο Έλληνας».

Μια υπέροχη μέρα και μια ευχάριστη φιλοξενία δεν θα μπορούσε να είχε τελειώσει χωρίς το κέρασμα των μαθητών μας με κάθε λογής γλυκά και αναψυκτικά. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τη διευθύντρια του Γυμνάσιου Χιλιομοδίου, κα Δράκου Κωνσταντίνα, για την εγκάρδια φιλοξενία της και την κα Σκούρτη Ευαγγελία, για την απρόσκοπτη βοήθειά της αναφορικά με τον σχεδιασμό και την ομαλή διεξαγωγή της συνδιδασκαλίας.