7ος Παγκορινθιακός Μαθητικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός

Για δεύτερη συνεχή χρονιά οι μαθητές/τριες μας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Παγκορινθιακού Μαθητικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού που διοργανώνεται από το Γενικό Λύκειο Βέλου και σκοπό έχει να δώσει στους μαθητές ένα κίνητρο βιωματικής μάθησης, να ενισχύσει την αυτοέκφραση τους και να παρουσιάσει τις εμπνεύσεις τους. Έμπνευση των δικών μας μαθητών, της Δ γυμνασίου, αποτέλεσε το θέμα Ειρήνη και Πόλεμος από το σχολικό βιβλίο της Νεοελληνικής Γλώσσας. Οι μαθητές μας κινητοποιήθηκαν να εκφράσουν αυθόρμητα πότε οι ίδιοι αισθάνονται ότι βρίσκονται σε ειρήνη και πόλεμο με τον εαυτό τους, κατέγραψαν τις σκέψεις τους σε χαρτόνια και εν συνεχεία τις ενσωμάτωσαν σε ένα μικρό διήγημα με τίτλο «Η ειρήνη με τον εαυτό μου», με την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Λογοθέτη και της ψυχολόγου κ. Ανδρικοπούλου. Το αποτέλεσμα ήταν ένα κείμενο γεμάτο ειλικρίνεια και αυθεντικότητα για το οποίο οι μαθητές μας θα λάβουν τιμητικό έπαινο. Τους ευχαριστούμε που μας εκπλήσσουν με τη δημιουργικότητα τους και τους συγχαίρουμε για την προσπάθεια τους!