Ομάδα επικοινωνίας

Μερικά στιγμιότυπα από την Ομάδα Επικοινωνίας που οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με αφορμή το σχέδιο δράσης 2 στον άξονα 4 “Σχέσεις μεταξύ μαθητών/μαθητριών και εκπαιδευτικών”.Η Ομάδα Επικοινωνίας είναι καθοριστικής σημασίας γιατί:1. Τα παιδιά αποκτούν έναν πιο ενεργό ρόλο και ως μέλη του σχολικού συστήματος επικοινωνούν αλλά και διεκδικούν τις ανάγκες τους.2. Τα παιδιά μαθαίνουν δεξιότητες επικοινωνίας καθώς και δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων με λειτουργικούς τρόπους, μέσα από το διάλογο και τον αμοιβαίο σεβασμό.3. Οι εκπαιδευτικοί αποκτούν καθαρή γνώση για τις ανάγκες των μαθητών τους , γεγονός που τους βοηθά στο να έχουν περισσότερη κατανόηση, ενσυναισθηση καθώς και να ξέρουν πως να συμπεριφερθουν.4.Τέλος όλα τα παραπάνω, η επικοινωνία, η αλληλεπιδραση, η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών, ο αμοιβαίος σεβασμός, μεταξύ μαθητών/μαθητριών και εκπαιδευτικών ενισχύει σημαντικά τις μεταξύ τους σχέσεις, επιτυγχανοντας έτσι το βασικό σκοπό!