Εκπαιδευτική Ρομποτική με χρήση του Arduino uno

Στο πλαίσιο του μαθήματος “Εργαστήριο δεξιοτήτων” και στη θεματική ενότητα “Ρομποτική με Arduino”, οι μαθητές μας των δύο πρώτων τάξεων του Γυμνασίου και της Β λυκείου, είχαν τη χαρά να μάθουν βασικές αρχές ρομποτικής και να πειραματιστούν στο περιβάλλον προσομοίωσης Tincercad δημιουργώντας ηλεκτρονικά κυκλώματα. Αρχικά, μέσα από συνδιδασκαλία με το μάθημα της Πληροφορικής, οι μαθητές μας δούλεψαν ομαδικά και μέσα από φύλλο εργασίας με συγκεκριμένες οδηγίες σε μορφή αλγορίθμου, κατάφεραν με επιτυχία να φτιάξουν ένα φανάρι ελέγχου κυκλοφορίας με χρήση arduino (το γνωστό φανάρι στους δρόμους κόκκινο, πορτοκαλί, πράσινο). Στη συνέχεια, σε συνεργασία με το μάθημα της Φυσικής, κατασκεύασαν έναν μετρητή θερμοκρασίας νερού αυτοκινήτου με τη βοήθεια αισθητήρα θερμοκρασίας TMP 36, ενώ με τον ίδιο αισθητήρα κατασκεύασαν και έναν μετρητή αγάπης! Τέλος, οι μαθητές μας έμαθαν πώς δουλεύει ένας αισθητήρας παρκαρίσματος με τη βοήθεια ενός ultrasonic distance sensor. Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν όλα τα εργαστήρια και ανταποκρίθηκαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό.