Διδακτική επίσκεψη στο βιβλιοπωλείο ‘Κουκίδα’

Το ταξίδι που ξεκίνησε πέρσι στον κόσμο των βιβλίων συνεχίζει φέτος την διαδρομή του και δεν θα μπορούσε να μην πραγματοποιήσει επίσκεψη στην αγαπημένη μας κ. Ξένια Σακελλαρίου.Την Πέμπτη 04 Μαΐου 2023 οι μαθητές/τριες του γυμνασίου επισκεφθήκαμε το βιβλιοπωλείο ‘Κουκίδα’ στην Κόρινθο στο πλαίσιο του προγράμματος της Φιλαναγνωσίας και του μαθήματος της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων. Φέτος είχαμε την ευκαιρία να ακούσουμε την ιστορία του ήρωα Σοφοκλή από το βιβλίο ‘Η χαριστική βιβλιοθήκη’ των Χατζηθεοδούλου Αντώνη και Χατζηπλή Δικαίου (εικονογράφηση Μυρτώ Δεληβοριά), που μας διάβασε η κ. Ξένια. Μετά χωριστήκαμε σε ομάδες, συζητήσαμε και δημιουργήσαμε τους δικούς μας πρωτότυπους ήρωες και τις ιστορίες τους, τις οποίες παρουσιάσαμε. Ύστερα συνεχίσαμε με το παιχνίδι των λέξεων. Τραβώντας τυχαία λέξεις, που είχαμε γράψει εμείς οι ίδιοι, μέσα από ένα κουτί συνθέσαμε και διηγηθήκαμε προφορικά νέες φανταστικές ιστορίες.Για μια ακόμη φορά η κ. Ξένια και η ομάδα της μας έκανε να νιώσουμε σαν το σπίτι μας! Τους ευχαριστούμε πολύ για την θερμή φιλοξενία και τα όμορφα βιβλία που μας χάρισαν για τη σχολική βιβλιοθήκη μας! Η προσφορά τους είναι ανεκτίμητη!