“Άθληση κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”

Στην σχολική μας μονάδα, στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την αντίστοιχη Ευρωπαϊκή ημέρα, με παντιέρα την καλή διάθεση και σύνθημα “Άθληση κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”, την 30/9/2022 πραγματοποιήθηκαν κατά την διάρκεια του σχολικού ωραρίου αθλητικές δραστηριότητες και άλλες δράσεις.

Ενδεικτικά να αναφέρουμε τις αθλητικές μας δράσεις, όπως:

• σκυταλοδρομία,
  • βόλεϊ – μπάσκετ,
  • δρόμος με εμπόδια και
  • παιχνίδι ισορροπίας.

Στόχος μας ήταν να αναδείξουμε την αξία του αθλητισμού και να αναβαθμίσουμε το μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Οι μαθητές θέλουμε να αγαπήσουν τον αθλητισμό και όλες τις μορφές φυσικής δραστηριότητας.

Από την συμμετοχή τα παιδιά μας έδειξαν να το απολαμβάνουν και φάνηκε αυτό από το πάθος, την άμιλλα, τη χαρά και το γέλιο.

Ως παράλληλη δράση, δημιουργήθηκε Γωνιά Καλλιτεχνικών όπου τα παιδιά ζωγράφισαν το δικό τους σύνθημα:

‘’ΣΤΟ ΕΝΕΕΓΥΛ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΙ’’

Κατά την διαδικασία της προετοιμασίας και διεξαγωγής των αθλητικών μας δραστηριοτήτων τηρήθηκαν απαρέγκλιτα όλα τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα.