Βιωματικό εργαστήριο για τον ρατσισμό και την διαφορετικότητα

Στα πλαίσια της δράσης για τον ρατσισμό και την διαφορετικότητα, που υλοποίησαν ο Σχολικός Νοσηλευτής κ. Ηλίας Θελερίτης και η Εργοθεραπεύτρια κ. Νίκη Παπακυργιάκη, προβλήθηκε βίντεο στο οποίο πρωταγωνιστές ήταν παιδιά ενός σχολείου σε νησιωτική περιοχή της Ελλάδος. Το βίντεο ευαισθητοποίησε τους μαθητές και τους ενδυνάμωσε θεωρητικά για την αντιμετώπιση καταστάσεων, ξενοφοβίας και ρατσισμού. Έπειτα μέσα από σχετικό βιντεοκλίπ με περιεχόμενο αντιρατσιστικό προβλημάτισε τόσο τους μαθητές όσο και τους εκπαιδευτικούς ώστε να απαντήσουν σε μια σειρά ερωτημάτων:
• Τι συμβαίνει όταν οι μαθητές έρχονται αντιμέτωποι με ρατσιστικές τάσεις και συμπεριφορές μέσα στο σχολείο;
• Πως μπορούν να αντιμετωπιστούν αυτά τα φαινόμενα;
Επίσης είχαμε βιωματική εμπλοκή των μαθητών με το απλό και εύκολο παιχνίδι της παντομίμας μέσω της περιγραφής φωτογραφιών διασημοτήτων που έχουν βιώσει ρατσισμό.