Επαγγελματικές Επιλογές μέσω Συμβουλευτικής – Ενημέρωση & Καθοδήγηση

Τελείωσες το σχολείο και την ειδικότητα;;; Τώρα είναι η ώρα για να ξεκινήσεις τα πρώτα σου επαγγελατικά βήματα, υπό την εποπτεία του σχολείου καθώς και με τη συμμετοχή ενός εκπαιδευτικού της ειδικότητάς σου, με αμοιβή!!!

Στα πλαίσια του άξονα Νο2: Σχολική διαρροή – φοίτηση, με  σχέδιο δράσης: Επαγγελματικές Επιλογές μέσω Συμβουλευτικής – Ενημέρωση & Καθοδήγηση του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΠΕΡΑΧΩΡΑ- ΆΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ, όπου υπεύθυνος είναι ο κ. Αργυρόπουλος Χρήστος, την Παρασκευή 1-3-2024, κατά τη διάρκεια της 2ης & 3ης διδακτικής ώρας, οι μαθητές των  τμημάτων Γ΄και Δ΄ Λυκείου, τόσο του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΠΕΡΑΧΩΡΑ-ΆΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ, όσο και του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ ΤΡΙΚΑΛΩΝ, παρακολούθησαν το διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα  τη μαθητεία. Το σεμινάριο συνδιοργανώθηκε από τους κύριους, κ. Καραλή Γεώργιο ΠΕ02- Φιλόλογο, Σύμβουλο Σταδιοδρομίας Επαγγελματικού Προσανατολισμού, εκπαιδευτικό του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Τρικάλων  και τον κ. Αργυρόπουλο Χρήστο ΠΕ88.01- Γεωπόνο, εκπαιδευτικό του ΕΝ.Ε.ΕΓΥ-Λ Λουτρακίου-Περαχώρας-Άγιοι Θεόδωροι. Η δράση στέφθηκε με επιτυχία, καθώς οι μαθητές το παρακολούθησαν με προσήλωση και ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ενώ έθεσαν διάφορα ερωτήματα σχετικά με τη μαθητεία, όπως προυποθέσεις συμμετοχής και χρονική διάρκεια. Στη διαλογική συζήτηση συμμετείχε ενεργά η κ. Ζαρούλα Αργυρώ, Δ/ντρια του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Τρικάλων, την ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινίσεις και τις παρεμβάσεις της σχετικά με τη μαθητεία, καθώς έχει πολύχρονη συμμετοχή στην εφαρμογή και υλοποίηση του θεσμού της μαθητείας. Την εκδήλωση χαιρέτησε και η Δ/ντρια του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΠΕΡΑΧΩΡΑ-ΆΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ κ. Καλογεροπούλου Αριστέα, την οποία και ευχαριστούμε για τη συμβολή της στην πραγματοποίηση της δράσης.