Από το Εγώ στο Εμείς

Το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων «Από το Εγώ στο Εμείς», υλοποιήθηκε με την Α’ ΕΠΑΛ τάξη του σχολείου μας και τις κ. Δρε, κ. Κιαγιά και κ. Κυριάκη, με γενικό ζητούμενο την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των μαθητών και την αναγνώριση των θετικών στοιχείων του καθένα από την υπόλοιπη ομάδα. Ειδικότερα εστιάσαμε στην καλλιέργεια της συνεργατικότητας και του ομαδικού πνεύματος εντός και εκτός σχολικής τάξης, καθώς και της συλλογικότητας και κοινωνικής ευθύνης. Με αφορμή την Καθαρά Δευτέρα ξεκινήσαμε το φτιάξιμο ενός χειροποίητου χαρταετού, που λάμβανε χώρα κάθε Παρασκευή. Στο χαρταετό αυτό κάθε παιδί έβαλε τη δική του πινελιά και όλοι μαζί καταλήξαμε στο ότι όσο χρόνο και να πάρει «η προσπάθεια για ένα στόχο μαζί με φίλους και συμμαθητές δίνει χαρά και ικανοποίηση». Κι ας μην πέταξε τελικά το μήνυμά του το έστειλε.. και επειδή η εύρεση εναλλακτικών είναι μια σημαντική δεξιότητα στην ανθρώπινη εξέλιξη, τελικά βρήκαμε μια εναλλακτική λύση, που σκόρπισε άφθονο γέλιο και μπόλικη ικανοποίηση.