Η οδοντόπαστα του ελέφαντα!

Οι ελέφαντες δεν βουρτσίζουν τα δόντια τους, αν όμως το έκαναν η οδοντόπαστά τους θα έμοιαζε με αυτή που φτιάξαμε εμείς. Αναμείξαμε οξυζενέ υψηλής συγκέντρωσης 30% με απορρυπαντικό πιάτων και χρώμα ζαχαροπλαστικής. Το οξυζενέ διασπάται πολύ αργά προς οξυγόνο και νερό. Αν ομως προσθέσουμε ιωδιούχο κάλιο, που δρα ως καταλύτης, η αντίδραση γίνεται πολύ γρήγορα και το οξυγόνο που παράγεται δημιουργεί, σε συνδυασμό με το απορρυπαντικό πιάτων, τον πλούσιο αυτόν αφρό που μοιάζει με οδοντόπαστα!

Το πείραμα πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ’ τάξης Γυμνασίου της σχολικής μας μονάδας, στα πλαίσια τους μαθήματος της Φυσικής ώστε να αντιληφθούν με βιωματικό τρόπο τη διαφορά μεταξύ φυσικών και χημικών φαινομένων.