Πανελλήνια ημέρα σχολικού εκφοβισμού

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Εκφοβισμού σύμφωνα με τον αρ Πρωτ. Φ1/21229/ΓΔ4/23-02-20232/ΥΠΑΙΘ, τη Δευτέρα 6 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια ξεχωριστή δράση που οργανώθηκε από τη ψυχολόγο και τη σύμβουλο σχολικής ζωής. Αφού πρώτα προβλήθηκε βίντεο με πρωταγωνιστές τα ίδια τα παιδιά, οι μαθητές μοιράστηκαν εμπειρίες, μίλησαν για όσα τους προβληματίζουν σχετικά με το σχολικό εκφοβισμό και συζητήσαν για τις διάφορες μορφές bulling. Ακόμα ακούστηκαν ιδέες και προτάσεις για τρόπους αντιμετώπισης σε περίπτωση που κάποιο παιδί γίνει θύμα εκφοβισμού ή μάρτυρας κάποιου τέτοιου περιστατικού. Τέλος προβλήθηκε ένα βίντεο με αληθινές μαρτυρίες άλλων παιδιών όπου έχουν υποστεί σχολικό εκφοβισμό και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας για περισσότερη συζήτηση και προβληματισμό.
Η όμορφη αυτή δράση ολοκληρώθηκε με δημιουργίες των ίδιων των παιδιών σε χαρτόνια, όπου ζωγράφισαν και έγραψαν συνθήματα κατά της σχολικής βίας!