Συνδιδασκαλία με το Α2 τμήμα στο 2ο Λύκειο Κορίνθου

Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 οι μαθητές/τριες της Α τάξης Λυκείου επισκέφτηκαν το 2ο Λύκειο Κορίνθου στο πλαίσιο του μαθήματος των Νέων Ελληνικών. Εκεί γνώρισαν τους μαθητές του Α2 τμήματος και έκαναν μάθημα μαζί τους με την καθοδήγηση των φιλολόγων τους, που είχαν σχεδιάσει και οργανώσει από κοινού τις διδακτικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα συζήτησαν περί φιλίας με αφορμή το ποίημα “Στη φίλη μου” της Μαρίας Πολυδούρη, εργάστηκαν ομαδικά και παρουσίασαν τις εργασίες τους στην τάξη. Το κλίμα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο και δημιουργικο.Ευχαριστουμε θερμά τους μαθητές του Α2 και την καθηγήτρια τους κ. Σταυρούλα Μαρίνου για την φιλοξενία. Η διδακτική αυτή εμπειρία της συνδιδασκαλιας και η αλληλεπίδραση με συνομηλίκους άφησε θετικό αποτυπωμα. Ελπίζουμε να έχουμε την ευκαιρία να ξανασυναντηθούμε. Τους περιμένουμε με χαρά στο σχολείο μας!