Ενημερωτική συνάντηση/ημερίδα της Ε.Σ.Α.μεΑ

Την Τρίτη 29/11/2022, το σχολείο μας ΕΝΕΕΓΥ-Λ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ συμμετείχε στην ενημερωτική – βιωματική συνάντηση/ημερίδα της Ε.Σ.Α.μεΑ στο πλαίσιο του Προγράμματος “Αγησίλαος” και της Δράσης Diversity Up για τον 1ο Παν-Πελοποννησιακό μαθητικό διαγωνισμό για τα δικαιώματα ατόμων με αναπηρία η οποία υλοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π. & Δ. Εκπαίδευσης Πελοποννήσου. Οι συντελεστές της εκδήλωσης με διαδραστική ομιλία-συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας αλλά και άλλων σχολείων από όλο τον νόμο Κορινθίας επικεντρώθηκαν στα δικαίωματα των ΑΜΕΑ όπως εργασία, εκπαίδευση, κ.α.. Ήταν μια εποικοδομητική ημερίδα με δράσεις για τους μαθητές/τριες την οποία τίμησαν με την παρουσία τους ο πρόεδρος της Περιφερειακής ομοσπονδίας ΑμΕΑ Πελοποννήσου κ. Νίκος Καραλης, ο διευθυντής ΔΕ Κορινθίας, ο Δήμαρχος Κορινθίων. Πάντα παρών το Προεδρείο του Συλλόγου γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.