Διδακτική Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη & Πινακοθήκη στην Κόρινθο

Το αναγνωστικό ταξίδι μας έχει ήδη ξεκινήσει και φτάσαμε στον πρώτο μας σταθμό: στη δημοτική βιβλιοθήκη της Κορίνθου… Την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022, στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλαναγνωσίας που υλοποιείται στο σχολείο μας, οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του γυμνασίου επισκεφτήκαμε τη δημοτική βιβλιοθήκη, όπου η κ. Μαρία μας ξενάγησε στο χώρο, μας έδειξε τη συλλογή με τα πολυάριθμα βιβλία και μας εξήγησε τον τρόπο δανεισμού και ανάγνωσης τους στο αναγνωστήριο της βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια η κ. Ράνια μας έβαλε μέσα στον κόσμο των συνανθρώπων μας με προβλήματα όρασης … γνωρίσαμε και χρησιμοποιήσαμε τη γραφή Μπράιγ! Πριν αναχωρήσουμε από τη βιβλιοθήκη οι μαθητές της Β’ γυμνασιου είχαν την ευκαιρία, μέσα από την προσομοίωση της συνέντευξης, να θέσουν τα ερωτήματα τους στα πλαίσια του μαθήματος του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού και να κατανοήσουν βαθύτερα τη φύση και τις απαιτήσεις της εργασίας στο εργασιακό περιβάλλον της βιβλιοθήκης. Κατόπιν αποχαιρετήσαμε την κ. Μαρία και την κ. Ράνια και συνεχίσαμε το ταξίδι μας… Δεύτερος σταθμός: η δημοτική πινακοθήκη της Κορίνθου… Εκεί μας υποδέχτηκε η κ. Ζέτα, η οποία μας χώρισε σε ομάδες, επιλέξαμε τους ζωγραφικούς πίνακες που μας αρέσουν περισσότερο, δημιουργήσαμε με αυτούς μια ιστορία και την αφηγηθήκαμε! Ευχαριστούμε πολύ τη κ. Ράνια, την κ. Μαρία και την κ. Ζέτα για τη θερμή υποδοχή και φιλοξενία! Είμαστε σίγουροι ότι θα ξανασυναντηθούμε και θα ζήσουμε μια εξίσου ενδιαφέρουσα εμπειρία!!!