Ο δικός μου Ήρωας, Εγω!

Πρόγραμμα ψυχοσυναισθηματικης Αγωγής (Ανακαλύπτω τη σχέση μου με τον εαυτό μου & τους άλλους). “Ο δικός μου Ήρωας, Εγω” ένα πρόγραμμα ψυχοσυναισθηματικης Αγωγής που διαμορφώθηκε και υλοποιήθηκε από τη ψυχολόγο του σχολείου Ειρήνη Ανδρικοπούλου σε μεικτές ομάδες μαθητών – τριών γυμνασίου & λυκείου κατά το σχολικό έτος 2022 – 2023. Βασικό θέμα του συγκεκριμένου προγράμματος ήταν να εξερευνήσουν οι μαθητές-τριες τα διάφορα κομμάτια του εαυτού τους και τον τρόπο που σχετίζονται με τους άλλους και μέσα από αυτή την πορεία να ανακαλύψουν νέες διαδρομές. Απώτερος στόχος ήταν η ανάπτυξη των μαθητών – τριών τόσο σε ενδοπροσωπικο όσο και σε διαπροσωπικο επίπεδο… Άλλωστε μαθαίνοντας να φροντίζω τον εαυτό μου, μαθαίνω να φροντίζω και τις σχέσεις μου με τους άλλους. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές – τριες μέσα από βιωματικες δραστηριότητες και από το προσωπικό τους μοίρασμα, κατάφεραν σε ενδοπροσωπικο επίπεδο να μάθουν να αναγνωρίζουν, να επιτρέπουν αλλά και να διαχειρίζονται τα συναισθήματά, τα θέλω και τις ανάγκες τους με τρόπους λειτουργικούς.. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τον εαυτό και τις μοναδικές υπερδυνάμεις τους.. Να γίνουν οι ήρωες της δικής τους ξεχωριστής ιστορίας. Έτσι μπόρεσαν να υλοποιηθούν και οι βασικοί στόχοι του προγράμματος, η ενίσχυση δηλαδή της αυτογνωσίας, της αυτεπιγνωσης, της αυτοδιαχειρισης, της αυτοπεποίθησης και της ψυχικής τους ανθεκτικοτητας. Παράλληλα, σε διαπροσωπικο επίπεδο, οι μαθητές – τριες έμαθαν να είναι μέρος ενός συνόλου διατηρώντας ωστόσο την μοναδικοτητα τους και αγκαλιαζοντας την διαφορετικότητα του κάθε άλλου, να δημιουργούν και να διαχειρίζονται σχέσεις.. Πιο συγκεκριμένα καλλιεργηθηκαν στην εκμάθηση αποτελεσματικων τρόπων επικοινωνίας, στη διαχείριση συγκρούσεων – κρίσεων και στην απόκτηση χρήσιμων κοινωνικών δεξιοτήτων (συνεργασία, ενσυναισθηση, σεβασμό, αποδοχή εαυτού και διαφορετικού).