Διδακτική επίσκεψη στην Φάρμα «Μητσόπουλος Α.Ε.»

Την Τρίτη, 15 Νοεμβρίου στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης, το σχολείο μας επισκέφθηκε την ιδιόκτητη Φάρμα «Μητσόπουλος Α.Ε.», στην περιοχή της Κορίνθου. Στο εργοστάσιο επεξεργασίας και τυποποίησης χοιρινού και μοσχαρίσιου κρέατος, μας υποδέχθηκε ο κ. Δημήτρης Μητσόπουλος. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν από στελέχη του τμήματος παραγωγής και είχαν την ευκαιρία να δουν την αυτοματοποιημένη παραγωγή ορισμένων προϊόντων με την χρήση της ρομποτικής τεχνολογίας, καθώς και τις σύγχρονες τεχνολογικές εγκαταστάσεις, που λειτουργούν με αυστηρά υγειονομικά πρότυπα στηριγμένα σε συστήματα διαχείρισης ποιότητας, υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων, σύμφωνα με πρότυπα EN ISO που εφαρμόζει η εταιρεία. Στο τέλος σε όλους τους μαθητές δόθηκαν δώρα της εταιρείας. Θεωρούμε υποχρέωσή μας να ευχαριστήσουμε τον κ. Μητσόπουλο για την επιχειρηματική δραστηριότητα που αναπτύσσουν στην περιοχή μας. Η «Φάρμα Μητσόπουλος Α.Ε.» αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνίας και δεν μένει αδιάφορη απέναντι στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι συνάνθρωποι της. Κάθε μέρα συμμετέχουν και συνεισφέρουν σε κάθε συλλογική προσπάθεια, που βελτιώνει την ζωή αυτών που το έχουν ανάγκη.