Ολυμπιακή εβδομάδα

Το σχολείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό αθλητικό πρόγραμμα «Ολυμπιακή εβδομάδα στα σχολεία». Το πρώτο μέρος ήταν θεωρητικό. Οι μαθητές της Γ’ και Δ΄Γυμνασίου συνδέθηκαν ζωντανά με το Ολυμπιακό Μουσείο της Αθήνας όπου γνώρισαν την Ιστορία των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων και με την Ολυμπιονίκη της Ξιφασκίας Δώρα Γκουντούρα στην οποία απηύθυναν ερωτήσεις σχετικά με το άθλημα, τις προπονήσεις και την εμπειρία των Ολυμπιακών Αγώνων. Στο δεύτερο μέρος συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες στο σχολείο με σύνθημα «Η Ολυμπιακή Εβδομάδα σε τροχιά για το περιβάλλον και τον πλανήτη». Έπαιξαν παραδοσιακά παιχνίδια στον χώρο της αυλής, συνδέοντας τις Ολυμπιακές αξίες του αθλητισμού με το φυσικό περιβάλλον.